Seminárna práca – ako na to ?

„Milé kolegyne a milí kolegovia, zápočtový týždeň sa nám pomaly blíži, a preto je na mieste, rozdať si témy seminárnych prác. Ak chcete vôbec byť pripustení ku skúške z môjho predmetu, každý z vás mi napíše seminárnu prácu v rozsahu ...“ Poznáte to, však ?

Po rozdaní tém seminárnych prác len zúfalo voláte do prázdna: „Ako ju mám napísať ? Ako to stihnem ? Kde mám začať ? Kedy mám začať ? S čím mám začať ? A vôbec, prečo mám niečo písať, keď stačí len opísať ?“

Sledujte náš článok. Keď sa chce, všetko sa dá. Tak už toľko „nefrflite“ a pustite sa s nami do toho!

3 základné piliere

Stavbu dobrej seminárky držia 3(všade „omielané“) podporné piliere – úvod, jadro a záver. Nebudem vám klamať, profesori si veľakrát všímajú najmä formálnu úpravu. Ak ju zvládnete v krátkej seminárke, o to ľahšie sa vám bude po formálnej stránke pracovať na rozsiahlejšej práci (bakalárka, diplomovka).

Téma a teória

Vo väčšine prípadov to býva tak, že profesor poskytne zoznam tém a študenti si z nich môžu vybrať. No veľmi rýchlo sa môže stať, že aj keď si brúsite zúbky na niektorú, pre vás, skvelú tému, môže vám ju vyfúknuť váš spolužiak. Rýchlosť pri výbere témy, ktorá vás zaujme je naozaj dôležitá.

Ak sa stane, že vám zostala len neskutočne nezáživná, alebo príliš ťažká/odborná téma, nezúfajte a povedzte si, že to zvládnete. Koniec koncov, vždy môže byť aj horšie ??

Pohľadajte si odbornú literatúru, ktorá aktuálne rozoberá tematiku vašej seminárnej práce. Premyslite si, čo všetko by ste chceli vo svojej seminárke spomenúť. Pomôže vám aj jednoduchá osnova v bodoch.

Ak v literatúre nájdete trefnú citáciu, poznačte si ju. Pomôžu vám aj farebné lepiace papieriky. S nimi potom nebudete musieť pátrať po vybraných citáciách ako detektív, len preto, že ste si ich z pohodlnosti nepoznačili.

Rozdeľujte

Nesnažte sa celé jadro seminárky napchať do jednej kapitoly. Rozdeľujte, ale rozumne. Pokojne, ak je to vhodné, rozdeľte jadro na viacero kapitol a podkapitol. Vaša práca získa prehľadnosť a profesor sa v nej ľahšie zorientuje.

Problém s citáciami vyriešený

Správne citovanie je dôležité. Vyberte si jednu citačnú metódu, a tú používajte v celej svojej seminárnej práci. Že neviete, akú si máte vybrať ? Poobzerajte sa na stránke svojej fakulty po dokumente, ktorý popisuje metodiku písania prác. Nájdete v nej, ako správne má byť zapísaná citácia, parafráza a taktiež bibliografický zoznam použitej literatúry.

Záver

A dostali sme sa (skoro) k záverečnému bodu. V závere svojej seminárky zhrňte o čom bola. Rozsahom by záver seminárky nemal prekračovať jednu normostranu, preto stručne popíšte všetky dôležité časti vašej práce - dosiahnuté poznatky, ciele a výsledky.

Už ste skoro tam

Teraz už naozaj posledný bod a môžete oslavovať. K víťazoslávnemu úsmevu a hrdosti vám chýba len priložiť bibliografický zoznam a zoznam príloh (voliteľné).

Malá rada na záver

Ak sa i po prečítaní týchto rád neviete „dokopať“ k písaniu seminárnej práce, možno vám pomôžu efektívne aplikácie. Vyskúšajte taký Draftin. Vďaka tejto aplikácií si jednoducho vytvoríte osnovu svojej práce, ale i mnoho iného.

KONTAKTUJTE NÁS

Neváhaj sa nás spýtať na čokoľvek, sme tu pre teba

info@podklady.sk

© 2016 Topseminarky.sk | Vytvorilo: cta.sk